Artroskopia

Artroskopia to najbardziej obecnie popularozywane małoinwazyjne badanie stawów. Dlatego powstał ten temat aby zebrać jak największą liczbę informacji o artroskopii kolana, barku, łokcia, stawu skokowego.

Artroskopia to wziernikowe badanie wnętrza stawów – kolana, barku, łokcia, skokowego. Artroskopia jest wykonywana w warunkach sterylnych w sali operacyjnej w znieczuleniu miejscowym, dolędźwiowym lub ogólnym.
Pacjent układany jest w pozycji leżącej, dogodnej dla wziernikowania stawu, np. przy wziernikowaniu stawu kolanowego kończyna jest nieco uniesiona i zgięta w stawie. Powierzchnia skóry wokół badanego stawu jest obkładana sterylnymi serwetami chirurgicznymi, skóra w miejscu przeprowadzania badania przemywana jest środkiem dezynfekującym. Jeśli to możliwe, powyżej badanego stawu zakładana jest opaska uciskowa – tzw. opaska Esmarcha, celem wywołania niedokrwienia i zmniejszenia ewentualnego krwawienia podczas wziernikowania stawu. Artroskopia polega na wprowadzeniu urządzenia zwanego artroskopem do stawu przez niewielkie nacięcia w okolicy stawu – zazwyczaj po obu stronach centralnego pasma więzadła właściwego rzepki. Do badanego stawu wprowadza się również odpowiedni wężyk lub wężyki, którymi podawany jest w trakcie badania gaz (dwutlenek węgla) lub roztwór wodny (0,9% roztwór chlorku sodu). Kolejny etap to ocena struktur wewnątrzstawowych: chrząstki stawowej, błony maziowej, więzadeł (ACL – WKP oraz PCL – WKT) , mięśni, łąkotek. Ta część zabiegu artroskopii bywa nazywana artroskopią diagnostyczną . Do stawu można wprowadzić miniaturowe narzędzia chirurgiczne i zastosować procedury lecznicze w obrębie stwierdzanej patologii. W przypadku przeprowadzenia tych procedur mówi się o artroskopii operacyjnej (terapeutycznej).

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: